Art Restaurant Mánes

Budova spolku výtvarných umělců mánes

Komplex prostor pro kulturní prezentaci Mánes byl postaven spolkem výtvarných umělců Mánes, který byl založen už v roce 1887.

Na místě Šítkovských mlýnů a vodárenské věže byla postavena nová budova. Podmínkou pro povolení stavby bylo zachování průtoku řeky a zbourání staré stavby.

Architektonický návrh zpracoval předseda spolu Mánes Otakar Novotný a ve svém návrhu představil funkcionalistickou budovu přirozeně napojenou na historickou kamennou věž. I přes komplikace při bourání mlýna se nová galerie otevřela po 16 měsících, v říjnu 1930.

Budova je situovaná podobně jako původní mlýny a citlivě navazuje na renesanční vodárenskou věž. Vyniká nečekanými pohledy na město, které umocňují úzké pochozí terasy podél budovy. Kdekoliv sedíte nebo stojíte, máte se na co dívat.

V letech 2012–2014 byla provedena celková rekonstrukce, která budově vrátila podobu z 30. let. Navázala tak na opravy spodní části domu a zpevnění mostní konstrukce pod hladinou v polovině 90. let.

Rectangle 3 copy
Art restaurant manes jazz dinner

Ústředním prostorem budovy je hlavní výstavní síň, navržená pro pořádání výstav různých výtvarných uměleckých oborů na světové úrovni. Výstavní síň prochází ve své centrální části do úrovně 2. patra a je osvětlena prosklenou ocelovou sedlovou střechou.

Ve spodním podlaží jsou dva multifunkční prostory pro pořádání projekcí, přednášek, workshopů, aukcí, menších výstav apod.

Mánes je spolu se Štítkovskou vodárenskou věží zapsán v Seznamu kulturních památek ČR a chráněn jako nemovitá památka.

Art Restaurant Mánes

Art Restaurant Mánes je moderní komplex, který spojuje kulturu, umění a kulinářské umění.

Původní restaurace s terasou byla zrekonstruována v duchu české restaurace. Prostory jsou doplněné o umělecká díla, jako například o stropní fresky od českého kubistického malíře Emila Filly.

V prostorách Art Restaurant Mánes je umístěno opravené klavírní křídlo Steinway z roku 1897 na který zde hrál Jaroslav Ježek. Klavír se rozeznívá restaurací při akci Večeře s Jazzem na které vystupují jedni z nejlepších pražských jazzmanů.

Art Restaurant Mánes jazz dinner